SG2 ve SG3 Ne Anlama Gelir? SG2 SG3 Farkı

SG2 gazaltı kaynak teli ile SG3 gazaltı kaynak teli arasındaki temel fark, çentik darbe dayanımının daha iyi olmasıdır.

Darbe deneyinin genel olarak amacı, metalik malzemelerin dinamik zorlamalar altında kırılması için gerekli enerji miktarını ve sünek-gevrek geçiş sıcaklığını tespit etmektir.

SG3 gazaltı kaynak telinin mekanik özellikleri, SG2’ninkinden daha iyidir ve bunu daha yüksek oranda silisyum (Si) ve manganez (Mn) içermesine borçludur çünkü Mn elementi dayanımı, sertleşebilme, dövülme, kaynak kabiliyetini ve su verme derinliğini artırır. Korozyon dayanımını da geliştiren Mn aynı zamanda esnekliği az miktarda artırır. Silisyum ise ferrit içerisinde çözünebilme özelliğine sahip olduğu için malzemenin süneklik ve tokluğunu düşürmeden dayanımı ve sertliği artırır.

Bu dayanım farkına karşın genelde kaynak uygulamarında SG2’nin yeterli olduğu yerde SG3 kullanmanın bir mantığı yoktur. Ayrıca SG3 MAG yöntemine yani koruyucu gaz olarak aktif gazların kullanıldığı gazaltı ark kaynağında daha iyi sonuçlar verir.

SG2 ve SG3 ifadeleri eski DIN normlarındaki kısaltmalar idi ve kaynakçılar bu ifadelere o kadar alıştı ki hala aynı isimle bahsediyorlar. Güncel normlardaki karşıkları ise şu şekildedir;
SG2 – EN ISO 14341:2008-A-GS3Si1 / AWS A5.18-01:ER70S-6
SG3 – EN ISO 14341:2008-A-G42 3 M21 3Si1 / AWS A5.18-01:ER70S-6

Sonuç olarak SG3 tellerde SG2 türü tellere oranla, kaynak metalinin akma ve çekme dayanımında 20-50 N/mm²’lik bir artış elde edilir yani daha mukavemetlidir. Tel seçiminizi ikisi arasından fiyatına ve ihtiyaç duyulan dayanıma göre yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir