Gazaltı MIG/MAG Kaynağı Tarihi

Gazaltı kaynağının asıl popüler olması 1940’lı yıllarda Amerika’da orta ölçekli şirketlerin de alabileceği kadar ekonomik gazaltı kaynak makinelerinin satışa sunulması ile başlamıştır. Ardından kısa zamanda yayılmıştır. İlk zamanlar adı S.I.G.M.A (Shielded Inert Gas Metal Arc) olarak biliniyordu yani MIG ile aynı anlama gelen başka bir kelimeyi kullanıyorlardı. Daha sonra CO2 gazının koruyucu gaz olarak 1950’lerde Rusya’da ilk kez kullanılması ile MAG yöntemi de peydah olmuştur.

Eskiden argon gazı çok pahalı olduğu için bu kaynak yöntemi önce alaşımsız ve düşük alaşımlı çeliklerin kaynağında tercih edilmiştir.

Geleneksel kaynak yönteminde ortaya çıkan sıçrama oluşumunun sebebi ortamdaki yani havadaki CO2 gazı idi. Gazaltı kaynağının ortaya çıkması ile neredeyse hiç sıçrama olmadan kaynak yapmak mümkün olmuştur. Ayrıca kaynakçı daha iyi duruş pozisyonlarında kaynak yapabilme kabiliyetine kavuşmuştur ve şimdiye çeşitli metallerin kaynağına uygun gazaltı kaynak teli geliştirilmiştir.

Gazlarda bahsedecek olursak 60’lı yıllarda Argon gazı fiyatları düştü, daha sonra kaynakta argon-karbondioksit gazı kullanıldı fakat fiyat/performans oranları göz önünde bulundurulduğundan günümüzde neredeyse herkes karışım gazları tercih etmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir