Gazaltı Kaynağın Avantajları Nelerdir ?

Gazaltı kaynağı, kaynak için gereken ısının, kullanıldıkça tükenen bir elektrod ile kaynak edilen parça arasında oluşan elektrik arkı sayesinde elde edildiği bir ark kaynak usulüdür. Kaynak bölgesine sürekli olarak verilen tel ergiyerek kaynak metalini oluşturur ve bu sırada kaynak torcunun ağzundan kaynak alanına verilen koruyucu gaz ise bu alanı atmosferin zararlı etkilerinden korur. Gazaltı kaynağının en önemli avantajı budur. Bu korumanın olmaması halinde kaynağın kalitesi olumsuz koşullardan etkilenir.

Gazaltı kaynağının diğer avantajlarını sıralayacak olursak, ikinci sırada hız gelir. Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha hızlı uygulanabilmektedir. Bir diğer avantajı ise tel şeklindeki elektrod sürekli beslendiği için kaynak personeli sürekli elektrod değiştirmek zorunda kalmaz ve iş kolaylığı sağlar.

Bir diğer avantaj, cüruf oluşmaması. Cüruf oluşmadığı için kaynakçı cüruf temizliği ile uğraşmaz her paso sonrası bununla uğraşmadığı için de daha kaliteli kaynak işçiliği elde edilir. Gördüğünüz üzere gazaltı kaynak yöntemi gazaltı kaynak tellerinin verdiği imkanlarla mükemmel avantajlara sahip.

Başka bir avantaj ile devam edelim. Gazaltı kaynağında kullanılan teller daha ince olduğu için, aynı akımda daha fazla metal yığma hızına sahip olur bu da hız ve tasarruf olarak kaynakçıya fayda sağlar.

Gazaltı kaynağının diğer avantajlarından da bahsetmek istiyorum çünkü teknik anlamda büyük artıları var. Örneğin gazaltı kaynağında ergitilen metalin düşük hidrojen içermesi bu özellikle sertleşme özelliğine fırsat veren çeliklerde çok önemlidir.

Son olarak kaynakçıların her türlü yüzeyde kesintisiz ve esnek olarak çalışabilmelerinin büyük bir kolaylık olduğunu tekrar belirterek yazıma son veriyorum. Gazaltı kaynak uygulamalarında her zaman kaliteli gazaltı kaynak teli tercih edin ki emeğiniz boşa gitmesin. Gazaltı kaynak teli satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir